Türkiye araba satışları — Ağustos 2026

Ağustos 2026 ayında Türkiye'de 61.529 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%25,2. En çok satan marka Renault (7.919 adet); Ocak–Ağustos 2026 döneminde toplam 564.241 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (2 Eylül 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Ağustos 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayAğustos 2025Değişim
1Renault7.919%12,99.561−%17,2
2Volkswagen5.624%9,15.602+%0,4
3Togg4.886%7,91.249+%291,2
4Hyundai4.879%7,95.249−%7,0
5Toyota4.335%7,05.109−%15,1
6Škoda3.055%5,03.096−%1,3
7Peugeot2.852%4,63.409−%16,3
8Mercedes-Benz2.837%4,62.833+%0,1
9Kia2.647%4,31.366+%93,8
10Fiat2.125%3,55.951−%64,3
11Citroën2.021%3,33.650−%44,6
12Opel1.966%3,23.973−%50,5
13KGM (SsangYong)1.845%3,0976+%89,0
14Nissan1.659%2,71.520+%9,1
15Dacia1.638%2,72.412−%32,1
16BMW1.615%2,62.298−%29,7
17Volvo1.481%2,41.000+%48,1
18Chery1.361%2,22.349−%42,1
19Audi1.275%2,11.931−%34,0
20Omoda & Jaecoo960%1,6817+%17,5
21SEAT718%1,2354+%102,8
22CUPRA636%1,0793−%19,8
23Honda619%1,01.514−%59,1
24Jeep613%1,0318+%92,8
25Ford438%0,71.742−%74,9
26Suzuki331%0,5597−%44,6
27MG280%0,589+%214,6
28Tesla280%0,58.730−%96,8
29MINI149%0,2561−%73,4
30Alfa Romeo114%0,242+%171,4
31Porsche85%0,177+%10,4
32Land Rover70%0,1143−%51,0
33DS Automobiles65%0,1129−%49,6
34BYD46%0,12.600−%98,2
35Lexus45%0,163−%28,6
36Alpine23%0,024−%4,2
37Subaru16%0,031−%48,4
38Maserati9%0,05+%80,0
39Ferrari4%0,01+%300,0
40Cadillac3%0,0——
41Hongqi2%0,03−%33,3
42Aston Martin1%0,02−%50,0
43Bentley1%0,02−%50,0
44Lamborghini1%0,03−%66,7
Toplam61.529%10082.215−%25,2

Ocak–Ağustos 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Ağustos 2025Değişim
1Renault84.969%15,174.139+%14,6
2Volkswagen47.233%8,447.645−%0,9
3Toyota43.378%7,747.264−%8,2
4Hyundai41.166%7,340.907+%0,6
5Peugeot31.202%5,537.475−%16,7
6Togg30.734%5,421.070+%45,9
7Fiat28.897%5,146.424−%37,8
8Škoda26.097%4,626.455−%1,4
9Citroën21.894%3,926.183−%16,4
10Opel20.919%3,728.770−%27,3
11Mercedes-Benz17.759%3,120.210−%12,1
12Kia17.642%3,116.622+%6,1
13Chery16.056%2,819.983−%19,7
14BMW14.782%2,620.741−%28,7
15Nissan14.608%2,614.951−%2,3
16KGM (SsangYong)12.570%2,26.135+%104,9
17Volvo11.654%2,17.950+%46,6
18Audi11.208%2,015.163−%26,1
19Omoda & Jaecoo8.886%1,65.250+%69,3
20Dacia8.708%1,514.111−%38,3
21MINI8.527%1,57.065+%20,7
22BYD6.878%1,231.884−%78,4
23Ford6.319%1,117.038−%62,9
24Jeep5.680%1,02.001+%183,9
25Honda5.291%0,99.606−%44,9
26CUPRA4.843%0,97.291−%33,6
27Tesla4.368%0,825.756−%83,0
28SEAT3.200%0,64.915−%34,9
29Suzuki2.949%0,53.974−%25,8
30MG1.940%0,31.574+%23,3
31Land Rover880%0,21.344−%34,5
32Porsche837%0,1771+%8,6
33Alfa Romeo812%0,1995−%18,4
34DS Automobiles656%0,11.245−%47,3
35Lexus231%0,0468−%50,6
36Alpine160%0,035+%357,1
37Subaru120%0,0297−%59,6
38Maserati73%0,0140−%47,9
39Bentley31%0,025+%24,0
40Lamborghini21%0,016+%31,3
41Ferrari19%0,016+%18,8
42Hongqi17%0,09+%88,9
43Aston Martin14%0,024−%41,7
44Cadillac7%0,0——
45Chevrolet4%0,0——
46GMC2%0,0——
Toplam564.241%100654.413−%13,8

Kasa tipine göre satışlar (Ağustos 2026)

Kasa tipiAğustos 2026PayAğustos 2025DeğişimOcak–Ağustos 2026
SUV43.347%70,452.907−%18,1372.790
Sedan10.395%16,917.950−%42,1112.648
Hatchback7.352%11,910.532−%30,276.489
Coupe ve cabrio332%0,5491−%32,41.456
Station Wagon61%0,1287−%78,7627
MPV ve küçük van42%0,148−%12,5231

Yakıt tipine göre satışlar (Ağustos 2026)

YakıtAğustos 2026PayAğustos 2025DeğişimOcak–Ağustos 2026
Benzin24.363%39,638.524−%36,8230.341
Hibrit20.885%33,917.040+%22,6183.692
Elektrik11.931%19,417.547−%32,0105.951
Dizel2.582%4,26.575−%60,733.354
LPG1.576%2,6567+%178,07.550
Plug-in hibrit192%0,31.962−%90,23.353

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.41180.182−%6,1
Mayıs85.12365.386−%23,2
Haziran93.67683.978−%10,4
Temmuz84.19562.478−%25,8
Ağustos82.21561.529−%25,2
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarNisMayHazTemAğuToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93312.5868.90710.2648.34414.4239.2587.81410.0767.9199.56184.969
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.1939.2975.8135.8456.6715.6428.4185.5385.7095.6245.60247.233
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.4725.4126.4204.0434.6364.8504.6824.2145.6604.3355.10943.378
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.4275.5935.4895.3855.3885.2414.6065.1785.2154.8795.24941.166
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.9804.3115.9843.5864.3813.7355.0533.1844.2112.8523.40931.202
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1803.8213.5373.5053.6784.5033.0984.6002.7204.8861.24930.734
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.5093.8016.0113.0736.1646.5345.9932.6376.8692.1255.95128.897
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7673.7483.4893.1103.7924.2294.5123.5863.1783.0553.09626.097
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5423.4452.7311.7233.9413.9344.5092.0323.9322.0213.65021.894
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6983.0053.8601.8643.6672.7623.3861.5844.2681.9663.97320.919
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0892.1102.5052.0642.2542.8382.6582.5372.7952.8372.83317.759
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8822.8112.1522.6112.2002.2582.0252.0272.3422.6471.36617.642
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9162.2273.0102.2002.9072.3002.8072.0052.2881.3612.34916.056
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7061.8803.5461.8182.6322.8752.5831.7821.8311.6152.29814.782
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7539967592.3672.5082.4642.2861.9771.6701.6591.52014.608
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706302.0371.0081.1566492.0438391.3856071.84597612.570
Volvo1.3886981.0697301.6891.1331.6461.1501.1501.1351.6811.1031.5501.0011.4811.00011.654
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8111.5812.2411.2042.4041.6712.2481.1841.8131.2751.93111.208
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137011.3446521.2216011.5678021.3037539608178.886
Dacia5501.3595831.8391.0842.0771.0691.9781.2452.1821.5811.2539581.0111.6382.4128.708
MINI3522921.3011.0051.3871.1471.3761.1581.2571.5241.4708361.2355421495618.527
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8704475.3971525.036836.857233.783462.6006.878
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5717402.7604322.1034781.6483482.4424381.7426.319
Jeep3032043771861.0072589662419072536872388203036133185.680
Honda3691.1954001.3846121.0107728346588901.1341.4077271.3726191.5145.291
CUPRA2984235324366131.1787591.2116631.1987629425801.1106367934.843
Tesla4907203.3109351008801303701.5453987.2352954.7062808.7304.368
SEAT1503002335633247512608295148165618764404267183543.200
Suzuki2532953703864614614365153746174475122775913315972.949
MG132143193175312273301315255217219234248128280891.940
Land Rover9718697171158204126158941551491508917770143880
Porsche45741029193125103946811617799164958577837
Alfa Romeo1151131149613213811612766170891686614111442812
DS Automobiles1061251201421301436220069148881681619065129656
Lexus62930433281476523392240261084563231
Alpine161926171512711792324160
Subaru975836133820321841212215221631120
Maserati41415101025122452012276159573
Bentley0262621032353181231
Lamborghini05132312353231321
Ferrari02222322133354119
Hongqi31212212121212317
Aston Martin140332222334241214
Cadillac000103037
Chevrolet000021104
GMC000101002

Sık sorulan sorular

Ağustos 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 7.919 otomobille ilk sırada; onu Volkswagen (5.624) izliyor.

Ağustos 2026 ayında kaç araba satıldı?

61.529 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%25,2. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Ağustos 2026 döneminde kaç araba satıldı?

564.241 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%13,8.

Ağustos 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

11.931 elektrikli otomobil (pazar payı %19,4); geçen yılın aynı ayına göre −%32,0. Hibrit 20.885, plug-in hibrit 192 adet.

Ağustos 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 43.347 adet, pazar payı %70,4.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler