Türkiye araba satışları — Temmuz 2026

Temmuz 2026 ayında Türkiye'de 62.478 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%25,8. En çok satan marka Renault (7.814 adet); Ocak–Temmuz 2026 döneminde toplam 502.712 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (4 Ağustos 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Temmuz 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayTemmuz 2025Değişim
1Renault7.814%12,510.076−%22,4
2Volkswagen5.538%8,95.709−%3,0
3Hyundai5.178%8,35.215−%0,7
4Togg4.600%7,42.720+%69,1
5Toyota4.214%6,75.660−%25,5
6Škoda3.586%5,73.178+%12,8
7Peugeot3.184%5,14.211−%24,4
8Fiat2.637%4,26.869−%61,6
9Mercedes-Benz2.537%4,12.795−%9,2
10Citroën2.032%3,33.932−%48,3
11Kia2.027%3,22.342−%13,5
12Chery2.005%3,22.288−%12,4
13Nissan1.977%3,21.670+%18,4
14BMW1.782%2,91.831−%2,7
15Opel1.584%2,54.268−%62,9
16Volvo1.550%2,51.001+%54,8
17KGM (SsangYong)1.385%2,2607+%128,2
18Omoda & Jaecoo1.303%2,1753+%73,0
19MINI1.235%2,0542+%127,9
20Audi1.184%1,91.813−%34,7
21Dacia958%1,51.011−%5,2
22Jeep820%1,3303+%170,6
23Honda727%1,21.372−%47,0
24CUPRA580%0,91.110−%47,7
25SEAT440%0,7426+%3,3
26Ford348%0,62.442−%85,7
27Tesla295%0,54.706−%93,7
28Suzuki277%0,4591−%53,1
29MG248%0,4128+%93,8
30Porsche164%0,395+%72,6
31Land Rover89%0,1177−%49,7
32Alfa Romeo66%0,1141−%53,2
33Lexus26%0,0108−%75,9
34BYD23%0,03.783−%99,4
35Alpine17%0,09+%88,9
36DS Automobiles16%0,0190−%91,6
37Subaru15%0,022−%31,8
38Maserati6%0,015−%60,0
39Ferrari3%0,05−%40,0
40Aston Martin2%0,04−%50,0
41Hongqi2%0,01+%100,0
42Lamborghini2%0,03−%33,3
43Bentley1%0,08−%87,5
44Chevrolet1%0,0——
Toplam62.478%10084.195−%25,8

Ocak–Temmuz 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Temmuz 2025Değişim
1Renault77.050%15,364.578+%19,3
2Volkswagen41.609%8,342.043−%1,0
3Toyota39.043%7,842.155−%7,4
4Hyundai36.287%7,235.658+%1,8
5Peugeot28.350%5,634.066−%16,8
6Fiat26.772%5,340.473−%33,9
7Togg25.848%5,119.821+%30,4
8Škoda23.042%4,623.359−%1,4
9Citroën19.873%4,022.533−%11,8
10Opel18.953%3,824.797−%23,6
11Kia14.995%3,015.256−%1,7
12Mercedes-Benz14.922%3,017.377−%14,1
13Chery14.695%2,917.634−%16,7
14BMW13.167%2,618.443−%28,6
15Nissan12.949%2,613.431−%3,6
16KGM (SsangYong)10.725%2,15.159+%107,9
17Volvo10.173%2,06.950+%46,4
18Audi9.933%2,013.232−%24,9
19MINI8.378%1,76.504+%28,8
20Omoda & Jaecoo7.926%1,64.433+%78,8
21Dacia7.070%1,411.699−%39,6
22BYD6.832%1,429.284−%76,7
23Ford5.881%1,215.296−%61,6
24Jeep5.067%1,01.683+%201,1
25Honda4.672%0,98.092−%42,3
26CUPRA4.207%0,86.498−%35,3
27Tesla4.088%0,817.026−%76,0
28Suzuki2.618%0,53.377−%22,5
29SEAT2.482%0,54.561−%45,6
30MG1.660%0,31.485+%11,8
31Land Rover810%0,21.201−%32,6
32Porsche752%0,1694+%8,4
33Alfa Romeo698%0,1953−%26,8
34DS Automobiles591%0,11.116−%47,0
35Lexus186%0,0405−%54,1
36Alpine137%0,011+%1.145,5
37Subaru104%0,0266−%60,9
38Maserati64%0,0135−%52,6
39Bentley30%0,023+%30,4
40Lamborghini20%0,013+%53,8
41Hongqi15%0,06+%150,0
42Ferrari15%0,015%0,0
43Aston Martin13%0,022−%40,9
44Cadillac4%0,0——
45Chevrolet4%0,0——
46GMC2%0,0——
Toplam502.712%100572.198−%12,1

Kasa tipine göre satışlar (Temmuz 2026)

Kasa tipiTemmuz 2026PayTemmuz 2025DeğişimOcak–Temmuz 2026
SUV44.950%71,951.698−%13,1329.443
Sedan12.037%19,320.530−%41,4102.253
Hatchback5.146%8,211.405−%54,969.137
Coupe ve cabrio256%0,4321−%20,21.124
Station Wagon64%0,1134−%52,2566
MPV ve küçük van25%0,0107−%76,6189

Yakıt tipine göre satışlar (Temmuz 2026)

YakıtTemmuz 2026PayTemmuz 2025DeğişimOcak–Temmuz 2026
Benzin25.554%40,936.967−%30,9208.046
Hibrit19.828%31,717.584+%12,8162.763
Elektrik12.715%20,417.437−%27,194.046
Dizel3.305%5,37.605−%56,530.790
LPG784%1,3530+%47,93.906
Plug-in hibrit292%0,54.072−%92,83.161

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.41180.182−%6,1
Mayıs85.12365.386−%23,2
Haziran93.67683.978−%10,4
Temmuz84.19562.478−%25,8
Ağustos82.215——
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarNisMayHazTemToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93312.5868.90710.2648.34414.4239.2587.81410.07677.050
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.1939.2975.8135.8456.6715.6428.4185.5385.70941.609
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.4725.4126.4204.0434.6364.8504.6824.2145.66039.043
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.4275.5935.4895.3855.3885.2414.6065.1785.21536.287
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.9804.3115.9843.5864.3813.7355.0533.1844.21128.350
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.5093.8016.0113.0736.1646.5345.9932.6376.86926.772
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1803.8213.5373.5053.6784.5033.0984.6002.72025.848
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7673.7483.4893.1103.7924.2294.5123.5863.17823.042
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5423.4452.7311.7233.9413.9344.5092.0323.93219.873
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6983.0053.8601.8643.6672.7623.3861.5844.26818.953
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8822.8112.1522.6112.2002.2582.0252.0272.34214.995
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0892.1102.5052.0642.2542.8382.6582.5372.79514.922
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9162.2273.0102.2002.9072.3002.8072.0052.28814.695
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7061.8803.5461.8182.6322.8752.5831.7821.83113.167
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7539967592.3672.5082.4642.2861.9771.67012.949
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706302.0371.0081.1566492.0438391.38560710.725
Volvo1.3886981.0697301.6891.1331.6461.1501.1501.1351.6811.1031.5501.00110.173
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8111.5812.2411.2042.4041.6712.2481.1841.8139.933
MINI3522921.3011.0051.3871.1471.3761.1581.2571.5241.4708361.2355428.378
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137011.3446521.2216011.5678021.3037537.926
Dacia5501.3595831.8391.0842.0771.0691.9781.2452.1821.5811.2539581.0117.070
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8704475.3971525.036836.857233.7836.832
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5717402.7604322.1034781.6483482.4425.881
Jeep3032043771861.0072589662419072536872388203035.067
Honda3691.1954001.3846121.0107728346588901.1341.4077271.3724.672
CUPRA2984235324366131.1787591.2116631.1987629425801.1104.207
Tesla4907203.3109351008801303701.5453987.2352954.7064.088
Suzuki2532953703864614614365153746174475122775912.618
SEAT1503002335633247512608295148165618764404262.482
MG1321431931753122733013152552172192342481281.660
Land Rover97186971711582041261589415514915089177810
Porsche4574102919312510394681161779916495752
Alfa Romeo11511311496132138116127661708916866141698
DS Automobiles10612512014213014362200691488816816190591
Lexus6293043328147652339224026108186
Alpine16192617151271179137
Subaru97583613382032184121221522104
Maserati414151010251224520122761564
Bentley02626210323531830
Lamborghini051323123532320
Hongqi312122121212115
Ferrari022223221333515
Aston Martin1403322223342413
Cadillac00010304
Chevrolet00002114
GMC00010102

Sık sorulan sorular

Temmuz 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 7.814 otomobille ilk sırada; onu Volkswagen (5.538) izliyor.

Temmuz 2026 ayında kaç araba satıldı?

62.478 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%25,8. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Temmuz 2026 döneminde kaç araba satıldı?

502.712 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%12,1.

Temmuz 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

12.715 elektrikli otomobil (pazar payı %20,4); geçen yılın aynı ayına göre −%27,1. Hibrit 19.828, plug-in hibrit 292 adet.

Temmuz 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 44.950 adet, pazar payı %71,9.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler