Türkiye araba satışları — Haziran 2026

Haziran 2026 ayında Türkiye'de 83.978 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%10,4. En çok satan marka Renault (14.423 adet); Ocak–Haziran 2026 döneminde toplam 440.234 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (2 Temmuz 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Haziran 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayHaziran 2025Değişim
1Renault14.423%17,29.258+%55,8
2Fiat6.534%7,85.993+%9,0
3Volkswagen5.642%6,78.418−%33,0
4Hyundai5.241%6,24.606+%13,8
5Toyota4.850%5,84.682+%3,6
6Togg4.503%5,43.098+%45,4
7Škoda4.229%5,04.512−%6,3
8Citroën3.934%4,74.509−%12,8
9Peugeot3.735%4,45.053−%26,1
10BMW2.875%3,42.583+%11,3
11Mercedes-Benz2.838%3,42.658+%6,8
12Opel2.762%3,33.386−%18,4
13Nissan2.464%2,92.286+%7,8
14Chery2.300%2,72.807−%18,1
15Kia2.258%2,72.025+%11,5
16KGM (SsangYong)2.043%2,4839+%143,5
17Volvo1.681%2,01.103+%52,4
18Audi1.671%2,02.248−%25,7
19Dacia1.581%1,91.253+%26,2
20Omoda & Jaecoo1.567%1,9802+%95,4
21MINI1.470%1,8836+%75,8
22Honda1.134%1,41.407−%19,4
23CUPRA762%0,9942−%19,1
24Jeep687%0,8238+%188,7
25SEAT561%0,7876−%36,0
26Ford478%0,61.648−%71,0
27Suzuki447%0,5512−%12,7
28Tesla398%0,57.235−%94,5
29MG219%0,3234−%6,4
30Porsche177%0,299+%78,8
31Land Rover149%0,2150−%0,7
32Alfa Romeo89%0,1168−%47,0
33DS Automobiles88%0,1168−%47,6
34BYD83%0,16.857−%98,8
35Alpine27%0,01+%2.600,0
36Lexus22%0,040−%45,0
37Subaru21%0,022−%4,5
38Maserati12%0,027−%55,6
39Bentley5%0,03+%66,7
40Lamborghini5%0,03+%66,7
41Aston Martin3%0,04−%25,0
42Cadillac3%0,0——
43Ferrari3%0,03%0,0
44Hongqi2%0,01+%100,0
45Chevrolet1%0,0——
46GMC1%0,0——
Toplam83.978%10093.676−%10,4

Ocak–Haziran 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Haziran 2025Değişim
1Renault69.236%15,754.502+%27,0
2Volkswagen36.071%8,236.334−%0,7
3Toyota34.829%7,936.495−%4,6
4Hyundai31.109%7,130.443+%2,2
5Peugeot25.166%5,729.855−%15,7
6Fiat24.135%5,533.604−%28,2
7Togg21.248%4,817.101+%24,3
8Škoda19.456%4,420.181−%3,6
9Citroën17.841%4,118.601−%4,1
10Opel17.369%3,920.529−%15,4
11Kia12.968%2,912.914+%0,4
12Chery12.690%2,915.346−%17,3
13Mercedes-Benz12.385%2,814.582−%15,1
14BMW11.385%2,616.612−%31,5
15Nissan10.972%2,511.761−%6,7
16KGM (SsangYong)9.340%2,14.552+%105,2
17Audi8.749%2,011.419−%23,4
18Volvo8.623%2,05.949+%44,9
19MINI7.143%1,65.962+%19,8
20BYD6.809%1,525.501−%73,3
21Omoda & Jaecoo6.623%1,53.680+%80,0
22Dacia6.112%1,410.688−%42,8
23Ford5.533%1,312.854−%57,0
24Jeep4.247%1,01.380+%207,8
25Honda3.945%0,96.720−%41,3
26Tesla3.793%0,912.320−%69,2
27CUPRA3.627%0,85.388−%32,7
28Suzuki2.341%0,52.786−%16,0
29SEAT2.042%0,54.135−%50,6
30MG1.412%0,31.357+%4,1
31Land Rover721%0,21.024−%29,6
32Alfa Romeo632%0,1812−%22,2
33Porsche588%0,1599−%1,8
34DS Automobiles575%0,1926−%37,9
35Lexus160%0,0297−%46,1
36Alpine120%0,02+%5.900,0
37Subaru89%0,0244−%63,5
38Maserati58%0,0120−%51,7
39Bentley29%0,015+%93,3
40Lamborghini18%0,010+%80,0
41Hongqi13%0,05+%160,0
42Ferrari12%0,010+%20,0
43Aston Martin11%0,018−%38,9
44Cadillac4%0,0——
45Chevrolet3%0,0——
46GMC2%0,0——
Toplam440.234%100488.003−%9,8

Kasa tipine göre satışlar (Haziran 2026)

Kasa tipiHaziran 2026PayHaziran 2025DeğişimOcak–Haziran 2026
SUV53.572%63,863.164−%15,2284.493
Sedan19.820%23,618.392+%7,890.216
Hatchback10.136%12,111.541−%12,263.991
Coupe ve cabrio327%0,4372−%12,1868
Station Wagon86%0,1127−%32,3502
MPV ve küçük van37%0,080−%53,8164

Yakıt tipine göre satışlar (Haziran 2026)

YakıtHaziran 2026PayHaziran 2025DeğişimOcak–Haziran 2026
Benzin34.417%41,039.391−%12,6182.492
Hibrit26.466%31,517.377+%52,3142.935
Elektrik14.978%17,825.828−%42,081.331
Dizel6.802%8,15.174+%31,527.485
LPG999%1,2777+%28,63.122
Plug-in hibrit316%0,45.129−%93,82.869

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.41180.182−%6,1
Mayıs85.12365.386−%23,2
Haziran93.67683.978−%10,4
Temmuz84.195——
Ağustos82.215——
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarNisMayHazToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93312.5868.90710.2648.34414.4239.25869.236
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.1939.2975.8135.8456.6715.6428.41836.071
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.4725.4126.4204.0434.6364.8504.68234.829
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.4275.5935.4895.3855.3885.2414.60631.109
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.9804.3115.9843.5864.3813.7355.05325.166
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.5093.8016.0113.0736.1646.5345.99324.135
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1803.8213.5373.5053.6784.5033.09821.248
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7673.7483.4893.1103.7924.2294.51219.456
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5423.4452.7311.7233.9413.9344.50917.841
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6983.0053.8601.8643.6672.7623.38617.369
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8822.8112.1522.6112.2002.2582.02512.968
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9162.2273.0102.2002.9072.3002.80712.690
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0892.1102.5052.0642.2542.8382.65812.385
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7061.8803.5461.8182.6322.8752.58311.385
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7539967592.3672.5082.4642.28610.972
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706302.0371.0081.1566492.0438399.340
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8111.5812.2411.2042.4041.6712.2488.749
Volvo1.3886981.0697301.6891.1331.6461.1501.1501.1351.6811.1038.623
MINI3522921.3011.0051.3871.1471.3761.1581.2571.5241.4708367.143
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8704475.3971525.036836.8576.809
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137011.3446521.2216011.5678026.623
Dacia5501.3595831.8391.0842.0771.0691.9781.2452.1821.5811.2536.112
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5717402.7604322.1034781.6485.533
Jeep3032043771861.0072589662419072536872384.247
Honda3691.1954001.3846121.0107728346588901.1341.4073.945
Tesla4907203.3109351008801303701.5453987.2353.793
CUPRA2984235324366131.1787591.2116631.1987629423.627
Suzuki2532953703864614614365153746174475122.341
SEAT1503002335633247512608295148165618762.042
MG1321431931753122733013152552172192341.412
Land Rover971869717115820412615894155149150721
Alfa Romeo115113114961321381161276617089168632
Porsche45741029193125103946811617799588
DS Automobiles106125120142130143622006914888168575
Lexus62930433281476523392240160
Alpine16192617151271120
Subaru975836133820321841212289
Maserati414151010251224520122758
Bentley026262103235329
Lamborghini0513231235318
Hongqi3121221212113
Ferrari0222232213312
Aston Martin14033222233411
Cadillac0001034
Chevrolet0000213
GMC0001012

Sık sorulan sorular

Haziran 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 14.423 otomobille ilk sırada; onu Fiat (6.534) izliyor.

Haziran 2026 ayında kaç araba satıldı?

83.978 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%10,4. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Haziran 2026 döneminde kaç araba satıldı?

440.234 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%9,8.

Haziran 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

14.978 elektrikli otomobil (pazar payı %17,8); geçen yılın aynı ayına göre −%42,0. Hibrit 26.466, plug-in hibrit 316 adet.

Haziran 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 53.572 adet, pazar payı %63,8.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler