Türkiye araba satışları — Mayıs 2026

Mayıs 2026 ayında Türkiye'de 65.386 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%23,2. En çok satan marka Renault (10.264 adet); Ocak–Mayıs 2026 döneminde toplam 356.256 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (2 Haziran 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Mayıs 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayMayıs 2025Değişim
1Renault10.264%15,78.344+%23,0
2Volkswagen5.845%8,96.671−%12,4
3Hyundai5.385%8,25.388−%0,1
4Toyota4.043%6,24.636−%12,8
5Peugeot3.586%5,54.381−%18,1
6Togg3.505%5,43.678−%4,7
7Škoda3.110%4,83.792−%18,0
8Fiat3.073%4,76.164−%50,1
9Kia2.611%4,02.200+%18,7
10Nissan2.367%3,62.508−%5,6
11Chery2.200%3,42.907−%24,3
12Mercedes-Benz2.064%3,22.254−%8,4
13Opel1.864%2,93.667−%49,2
14BMW1.818%2,82.632−%30,9
15Citroën1.723%2,63.941−%56,3
16MINI1.257%1,91.524−%17,5
17Dacia1.245%1,92.182−%42,9
18Omoda & Jaecoo1.221%1,9601+%103,2
19Audi1.204%1,82.404−%49,9
20KGM (SsangYong)1.156%1,8649+%78,1
21Volvo1.150%1,81.135+%1,3
22Jeep907%1,4253+%258,5
23CUPRA663%1,01.198−%44,7
24Honda658%1,0890−%26,1
25SEAT514%0,8816−%37,0
26Ford432%0,72.103−%79,5
27Suzuki374%0,6617−%39,4
28Tesla370%0,61.545−%76,1
29MG255%0,4217+%17,5
30BYD152%0,25.036−%97,0
31Land Rover94%0,1155−%39,4
32DS Automobiles69%0,1148−%53,4
33Porsche68%0,1116−%41,4
34Alfa Romeo66%0,1170−%61,2
35Lexus23%0,039−%41,0
36Subaru18%0,041−%56,1
37Alpine15%0,01+%1.400,0
38Maserati5%0,020−%75,0
39Aston Martin2%0,03−%33,3
40Bentley2%0,03−%33,3
41Chevrolet2%0,0——
42Ferrari2%0,01+%100,0
43Hongqi2%0,01+%100,0
44Lamborghini2%0,03−%33,3
Toplam65.386%10085.123−%23,2

Ocak–Mayıs 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Mayıs 2025Değişim
1Renault54.813%15,445.244+%21,1
2Volkswagen30.429%8,527.916+%9,0
3Toyota29.979%8,431.813−%5,8
4Hyundai25.868%7,325.837+%0,1
5Peugeot21.431%6,024.802−%13,6
6Fiat17.601%4,927.611−%36,3
7Togg16.745%4,714.003+%19,6
8Škoda15.227%4,315.669−%2,8
9Opel14.607%4,117.143−%14,8
10Citroën13.907%3,914.092−%1,3
11Kia10.710%3,010.889−%1,6
12Chery10.390%2,912.539−%17,1
13Mercedes-Benz9.547%2,711.924−%19,9
14BMW8.510%2,414.029−%39,3
15Nissan8.508%2,49.475−%10,2
16KGM (SsangYong)7.297%2,03.713+%96,5
17Audi7.078%2,09.171−%22,8
18Volvo6.942%1,94.846+%43,3
19BYD6.726%1,918.644−%63,9
20MINI5.673%1,65.126+%10,7
21Omoda & Jaecoo5.056%1,42.878+%75,7
22Ford5.055%1,411.206−%54,9
23Dacia4.531%1,39.435−%52,0
24Jeep3.560%1,01.142+%211,7
25Tesla3.395%1,05.085−%33,2
26CUPRA2.865%0,84.446−%35,6
27Honda2.811%0,85.313−%47,1
28Suzuki1.894%0,52.274−%16,7
29SEAT1.481%0,43.259−%54,6
30MG1.193%0,31.123+%6,2
31Land Rover572%0,2874−%34,6
32Alfa Romeo543%0,2644−%15,7
33DS Automobiles487%0,1758−%35,8
34Porsche411%0,1500−%17,8
35Lexus138%0,0257−%46,3
36Alpine93%0,01+%9.200,0
37Subaru68%0,0222−%69,4
38Maserati46%0,093−%50,5
39Bentley24%0,012+%100,0
40Lamborghini13%0,07+%85,7
41Hongqi11%0,04+%175,0
42Ferrari9%0,07+%28,6
43Aston Martin8%0,014−%42,9
44Chevrolet2%0,0——
45Cadillac1%0,0——
46GMC1%0,0——
Toplam356.256%100394.327−%9,7

Kasa tipine göre satışlar (Mayıs 2026)

Kasa tipiMayıs 2026PayMayıs 2025DeğişimOcak–Mayıs 2026
SUV44.622%68,255.462−%19,5230.921
Sedan12.364%18,917.154−%27,970.396
Hatchback8.186%12,511.830−%30,853.855
Coupe ve cabrio155%0,2436−%64,4541
Station Wagon55%0,1145−%62,1416
MPV ve küçük van4%0,096−%95,8127

Yakıt tipine göre satışlar (Mayıs 2026)

YakıtMayıs 2026PayMayıs 2025DeğişimOcak–Mayıs 2026
Benzin29.076%44,539.931−%27,2148.075
Hibrit20.497%31,315.825+%29,5116.469
Elektrik11.461%17,516.992−%32,666.353
Dizel3.286%5,06.805−%51,720.683
LPG792%1,2608+%30,32.123
Plug-in hibrit274%0,44.962−%94,52.553

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.41180.182−%6,1
Mayıs85.12365.386−%23,2
Haziran93.676——
Temmuz84.195——
Ağustos82.215——
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarNisMayToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93312.5868.90710.2648.34454.813
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.1939.2975.8135.8456.67130.429
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.4725.4126.4204.0434.63629.979
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.4275.5935.4895.3855.38825.868
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.9804.3115.9843.5864.38121.431
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.5093.8016.0113.0736.16417.601
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1803.8213.5373.5053.67816.745
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7673.7483.4893.1103.79215.227
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6983.0053.8601.8643.66714.607
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5423.4452.7311.7233.94113.907
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8822.8112.1522.6112.20010.710
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9162.2273.0102.2002.90710.390
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0892.1102.5052.0642.2549.547
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7061.8803.5461.8182.6328.510
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7539967592.3672.5088.508
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706302.0371.0081.1566497.297
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8111.5812.2411.2042.4047.078
Volvo1.3886981.0697301.6891.1331.6461.1501.1501.1356.942
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8704475.3971525.0366.726
MINI3522921.3011.0051.3871.1471.3761.1581.2571.5245.673
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137011.3446521.2216015.056
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5717402.7604322.1035.055
Dacia5501.3595831.8391.0842.0771.0691.9781.2452.1824.531
Jeep3032043771861.0072589662419072533.560
Tesla4907203.3109351008801303701.5453.395
CUPRA2984235324366131.1787591.2116631.1982.865
Honda3691.1954001.3846121.0107728346588902.811
Suzuki2532953703864614614365153746171.894
SEAT1503002335633247512608295148161.481
MG1321431931753122733013152552171.193
Land Rover971869717115820412615894155572
Alfa Romeo1151131149613213811612766170543
DS Automobiles1061251201421301436220069148487
Porsche457410291931251039468116411
Lexus6293043328147652339138
Alpine1619261715193
Subaru97583613382032184168
Maserati41415101025122452046
Bentley0262621032324
Lamborghini05132312313
Hongqi31212212111
Ferrari0222232219
Aston Martin14033222238
Chevrolet000022
Cadillac000101
GMC000101

Sık sorulan sorular

Mayıs 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 10.264 otomobille ilk sırada; onu Volkswagen (5.845) izliyor.

Mayıs 2026 ayında kaç araba satıldı?

65.386 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%23,2. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Mayıs 2026 döneminde kaç araba satıldı?

356.256 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%9,7.

Mayıs 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

11.461 elektrikli otomobil (pazar payı %17,5); geçen yılın aynı ayına göre −%32,6. Hibrit 20.497, plug-in hibrit 274 adet.

Mayıs 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 44.622 adet, pazar payı %68,2.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler