Türkiye araba satışları — Nisan 2026

Nisan 2026 ayında Türkiye'de 80.182 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%6,1. En çok satan marka Renault (12.586 adet); Ocak–Nisan 2026 döneminde toplam 290.870 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (5 Mayıs 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Nisan 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayNisan 2025Değişim
1Renault12.586%15,78.907+%41,3
2Volkswagen9.297%11,65.813+%59,9
3Hyundai5.593%7,05.489+%1,9
4Toyota5.412%6,76.420−%15,7
5Peugeot4.311%5,45.984−%28,0
6Togg3.821%4,83.537+%8,0
7Fiat3.801%4,76.011−%36,8
8Škoda3.748%4,73.489+%7,4
9Citroën3.445%4,32.731+%26,1
10Opel3.005%3,73.860−%22,2
11Kia2.811%3,52.152+%30,6
12Chery2.227%2,83.010−%26,0
13Mercedes-Benz2.110%2,62.505−%15,8
14KGM (SsangYong)2.037%2,51.008+%102,1
15BMW1.880%2,33.546−%47,0
16Volvo1.646%2,11.150+%43,1
17Audi1.581%2,02.241−%29,5
18MINI1.376%1,71.158+%18,8
19Omoda & Jaecoo1.344%1,7652+%106,1
20Dacia1.069%1,31.978−%46,0
21Nissan996%1,2759+%31,2
22Jeep966%1,2241+%300,8
23Tesla880%1,1130+%576,9
24Honda772%1,0834−%7,4
25CUPRA759%0,91.211−%37,3
26Ford740%0,92.760−%73,2
27BYD447%0,65.397−%91,7
28Suzuki436%0,5515−%15,3
29MG301%0,4315−%4,4
30SEAT260%0,3829−%68,6
31Land Rover126%0,2158−%20,3
32Alfa Romeo116%0,1127−%8,7
33Porsche103%0,194+%9,6
34DS Automobiles62%0,1200−%69,0
35Lexus47%0,165−%27,7
36Subaru20%0,032−%37,5
37Alpine17%0,0——
38Maserati12%0,024−%50,0
39Bentley10%0,03+%233,3
40Ferrari3%0,02+%50,0
41Lamborghini3%0,01+%200,0
42Aston Martin2%0,02%0,0
43Hongqi2%0,01+%100,0
44Cadillac1%0,0——
45GMC1%0,0——
Toplam80.182%10085.411−%6,1

Ocak–Nisan 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Nisan 2025Değişim
1Renault44.549%15,336.900+%20,7
2Toyota25.936%8,927.177−%4,6
3Volkswagen24.584%8,521.245+%15,7
4Hyundai20.483%7,020.449+%0,2
5Peugeot17.845%6,120.421−%12,6
6Fiat14.528%5,021.447−%32,3
7Togg13.240%4,610.325+%28,2
8Opel12.743%4,413.476−%5,4
9Citroën12.184%4,210.151+%20,0
10Škoda12.117%4,211.877+%2,0
11Chery8.190%2,89.632−%15,0
12Kia8.099%2,88.689−%6,8
13Mercedes-Benz7.483%2,69.670−%22,6
14BMW6.692%2,311.397−%41,3
15BYD6.574%2,313.608−%51,7
16KGM (SsangYong)6.141%2,13.064+%100,4
17Nissan6.141%2,16.967−%11,9
18Audi5.874%2,06.767−%13,2
19Volvo5.792%2,03.711+%56,1
20Ford4.623%1,69.103−%49,2
21MINI4.416%1,53.602+%22,6
22Omoda & Jaecoo3.835%1,32.277+%68,4
23Dacia3.286%1,17.253−%54,7
24Tesla3.025%1,03.540−%14,5
25Jeep2.653%0,9889+%198,4
26CUPRA2.202%0,83.248−%32,2
27Honda2.153%0,74.423−%51,3
28Suzuki1.520%0,51.657−%8,3
29SEAT967%0,32.443−%60,4
30MG938%0,3906+%3,5
31Land Rover478%0,2719−%33,5
32Alfa Romeo477%0,2474+%0,6
33DS Automobiles418%0,1610−%31,5
34Porsche343%0,1384−%10,7
35Lexus115%0,0218−%47,2
36Alpine78%0,0——
37Subaru50%0,0181−%72,4
38Maserati41%0,073−%43,8
39Bentley22%0,09+%144,4
40Lamborghini11%0,04+%175,0
41Hongqi9%0,03+%200,0
42Ferrari7%0,06+%16,7
43Aston Martin6%0,011−%45,5
44Cadillac1%0,0——
45GMC1%0,0——
Toplam290.870%100309.204−%5,9

Kasa tipine göre satışlar (Nisan 2026)

Kasa tipiNisan 2026PayNisan 2025DeğişimOcak–Nisan 2026
SUV53.920%67,254.148−%0,4186.299
Sedan14.822%18,517.657−%16,158.032
Hatchback11.132%13,912.434−%10,545.669
Coupe ve cabrio142%0,2389−%63,5386
Station Wagon110%0,1178−%38,2361
MPV ve küçük van56%0,1605−%90,7123

Yakıt tipine göre satışlar (Nisan 2026)

YakıtNisan 2026PayNisan 2025DeğişimOcak–Nisan 2026
Benzin34.208%42,738.692−%11,6122.808
Hibrit24.189%30,218.312+%32,192.163
Elektrik16.472%20,513.262+%24,254.892
Dizel4.072%5,17.671−%46,917.398
Plug-in hibrit660%0,86.415−%89,72.278
LPG581%0,71.059−%45,11.331

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.41180.182−%6,1
Mayıs85.123——
Haziran93.676——
Temmuz84.195——
Ağustos82.215——
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarNisToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93312.5868.90744.549
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.4725.4126.42025.936
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.1939.2975.81324.584
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.4275.5935.48920.483
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.9804.3115.98417.845
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.5093.8016.01114.528
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1803.8213.53713.240
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6983.0053.86012.743
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5423.4452.73112.184
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7673.7483.48912.117
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9162.2273.0108.190
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8822.8112.1528.099
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0892.1102.5057.483
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7061.8803.5466.692
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8704475.3976.574
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706302.0371.0086.141
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7539967596.141
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8111.5812.2415.874
Volvo1.3886981.0697301.6891.1331.6461.1505.792
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5717402.7604.623
MINI3522921.3011.0051.3871.1471.3761.1584.416
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137011.3446523.835
Dacia5501.3595831.8391.0842.0771.0691.9783.286
Tesla4907203.3109351008801303.025
Jeep3032043771861.0072589662412.653
CUPRA2984235324366131.1787591.2112.202
Honda3691.1954001.3846121.0107728342.153
Suzuki2532953703864614614365151.520
SEAT150300233563324751260829967
MG132143193175312273301315938
Land Rover9718697171158204126158478
Alfa Romeo11511311496132138116127477
DS Automobiles10612512014213014362200418
Porsche4574102919312510394343
Lexus629304332814765115
Alpine1619261778
Subaru9758361338203250
Maserati41415101025122441
Bentley02626210322
Lamborghini051323111
Hongqi31212219
Ferrari02222327
Aston Martin140332226
Cadillac00011
GMC00011

Sık sorulan sorular

Nisan 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 12.586 otomobille ilk sırada; onu Volkswagen (9.297) izliyor.

Nisan 2026 ayında kaç araba satıldı?

80.182 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%6,1. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Nisan 2026 döneminde kaç araba satıldı?

290.870 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%5,9.

Nisan 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

16.472 elektrikli otomobil (pazar payı %20,5); geçen yılın aynı ayına göre +%24,2. Hibrit 24.189, plug-in hibrit 660 adet.

Nisan 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 53.920 adet, pazar payı %67,2.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler