Türkiye araba satışları — Mart 2026

Mart 2026 ayında Türkiye'de 79.857 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%13,0. En çok satan marka Renault (12.200 adet); Ocak–Mart 2026 döneminde toplam 210.688 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (2 Nisan 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Mart 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayMart 2025Değişim
1Renault12.200%15,310.933+%11,6
2Toyota6.590%8,37.472−%11,8
3Volkswagen5.633%7,16.193−%9,0
4Peugeot5.472%6,97.980−%31,4
5Hyundai5.315%6,75.427−%2,1
6Togg4.440%5,63.180+%39,6
7Fiat4.013%5,06.509−%38,3
8Opel3.825%4,83.698+%3,4
9Citroën3.557%4,53.542+%0,4
10Škoda3.391%4,23.767−%10,0
11Kia2.585%3,22.882−%10,3
12BMW2.371%3,03.706−%36,0
13Mercedes-Benz2.131%2,73.089−%31,0
14Chery2.088%2,62.916−%28,4
15Audi1.853%2,31.811+%2,3
16Volvo1.689%2,11.133+%49,1
17KGM (SsangYong)1.470%1,8630+%133,3
18MINI1.387%1,71.147+%20,9
19Dacia1.084%1,42.077−%47,8
20Nissan1.039%1,32.753−%62,3
21Omoda & Jaecoo1.013%1,3701+%44,5
22Jeep1.007%1,3258+%290,3
23Ford1.004%1,32.571−%60,9
24Tesla935%1,2100+%835,0
25BYD833%1,02.870−%71,0
26CUPRA613%0,81.178−%48,0
27Honda612%0,81.010−%39,4
28Suzuki461%0,6461%0,0
29SEAT324%0,4751−%56,9
30MG312%0,4273+%14,3
31Land Rover158%0,2204−%22,5
32Alfa Romeo132%0,2138−%4,3
33DS Automobiles130%0,2143−%9,1
34Porsche93%0,1125−%25,6
35Lexus32%0,081−%60,5
36Alpine26%0,0——
37Subaru13%0,038−%65,8
38Maserati10%0,025−%60,0
39Bentley6%0,02+%200,0
40Aston Martin3%0,02+%50,0
41Lamborghini3%0,02+%50,0
42Ferrari2%0,02%0,0
43Hongqi2%0,0——
Toplam79.857%10091.828−%13,0

Ocak–Mart 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Mart 2025Değişim
1Renault31.963%15,227.993+%14,2
2Toyota20.524%9,720.757−%1,1
3Volkswagen15.287%7,315.432−%0,9
4Hyundai14.890%7,114.960−%0,5
5Peugeot13.534%6,414.437−%6,3
6Fiat10.727%5,115.436−%30,5
7Opel9.738%4,69.616+%1,3
8Togg9.419%4,56.788+%38,8
9Citroën8.739%4,17.420+%17,8
10Škoda8.369%4,08.388−%0,2
11BYD6.127%2,98.211−%25,4
12Chery5.963%2,86.622−%10,0
13Mercedes-Benz5.373%2,67.165−%25,0
14Kia5.288%2,56.537−%19,1
15Nissan5.145%2,46.208−%17,1
16BMW4.812%2,37.851−%38,7
17Audi4.293%2,04.526−%5,1
18Volvo4.146%2,02.561+%61,9
19KGM (SsangYong)4.104%1,92.056+%99,6
20Ford3.883%1,86.343−%38,8
21MINI3.040%1,42.444+%24,4
22Omoda & Jaecoo2.491%1,21.625+%53,3
23Dacia2.217%1,15.275−%58,0
24Tesla2.145%1,03.410−%37,1
25Jeep1.687%0,8648+%160,3
26CUPRA1.443%0,72.037−%29,2
27Honda1.381%0,73.589−%61,5
28Suzuki1.084%0,51.142−%5,1
29SEAT707%0,31.614−%56,2
30MG637%0,3591+%7,8
31Alfa Romeo361%0,2347+%4,0
32DS Automobiles356%0,2410−%13,2
33Land Rover352%0,2561−%37,3
34Porsche240%0,1290−%17,2
35Lexus68%0,0153−%55,6
36Alpine61%0,0——
37Subaru30%0,0149−%79,9
38Maserati29%0,049−%40,8
39Bentley12%0,06+%100,0
40Lamborghini8%0,03+%166,7
41Hongqi7%0,02+%250,0
42Aston Martin4%0,09−%55,6
43Ferrari4%0,04%0,0
Toplam210.688%100223.793−%5,9

Kasa tipine göre satışlar (Mart 2026)

Kasa tipiMart 2026PayMart 2025DeğişimOcak–Mart 2026
SUV52.564%65,856.168−%6,4132.380
Sedan16.283%20,420.714−%21,443.209
Hatchback10.789%13,513.736−%21,534.537
Station Wagon95%0,1111−%14,4251
Coupe ve cabrio93%0,1377−%75,3244
MPV ve küçük van33%0,0722−%95,467

Yakıt tipine göre satışlar (Mart 2026)

YakıtMart 2026PayMart 2025DeğişimOcak–Mart 2026
Benzin32.769%41,045.536−%28,088.688
Hibrit26.215%32,822.361+%17,267.886
Elektrik15.118%18,912.896+%17,238.420
Dizel4.475%5,67.054−%36,613.326
Plug-in hibrit850%1,13.659−%76,81.618
LPG430%0,5322+%33,5750

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.411——
Mayıs85.123——
Haziran93.676——
Temmuz84.195——
Ağustos82.215——
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93331.963
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.47220.524
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.19315.287
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.42714.890
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.98013.534
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.50910.727
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6989.738
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1809.419
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5428.739
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7678.369
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8706.127
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9165.963
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0895.373
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8825.288
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7535.145
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7064.812
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8114.293
Volvo1.3886981.0697301.6891.1334.146
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706304.104
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5713.883
MINI3522921.3011.0051.3871.1473.040
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137012.491
Dacia5501.3595831.8391.0842.0772.217
Tesla4907203.3109351002.145
Jeep3032043771861.0072581.687
CUPRA2984235324366131.1781.443
Honda3691.1954001.3846121.0101.381
Suzuki2532953703864614611.084
SEAT150300233563324751707
MG132143193175312273637
Alfa Romeo11511311496132138361
DS Automobiles106125120142130143356
Land Rover9718697171158204352
Porsche45741029193125240
Lexus6293043328168
Alpine16192661
Subaru975836133830
Maserati4141510102529
Bentley02626212
Lamborghini051328
Hongqi312127
Aston Martin1403324
Ferrari022224

Sık sorulan sorular

Mart 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 12.200 otomobille ilk sırada; onu Toyota (6.590) izliyor.

Mart 2026 ayında kaç araba satıldı?

79.857 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%13,0. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Mart 2026 döneminde kaç araba satıldı?

210.688 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%5,9.

Mart 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

15.118 elektrikli otomobil (pazar payı %18,9); geçen yılın aynı ayına göre +%17,2. Hibrit 26.215, plug-in hibrit 850 adet.

Mart 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 52.564 adet, pazar payı %65,8.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler