Türkiye araba satışları — Şubat 2026
Şubat 2026 ayında Türkiye'de 69.776 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%8,2. En çok satan marka Renault (11.114 adet); Ocak–Şubat 2026 döneminde toplam 130.831 otomobil.
Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (3 Mart 2026) · otomobil perakende satışları, adet
Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook
Şubat 2026 marka sıralaması
| Marka | Satış | Pay | Şubat 2025 | Değişim |
|---|---|---|---|---|
| 1Renault | 11.114 | %15,9 | 9.249 | +%20,2 |
| 2Peugeot | 6.178 | %8,9 | 4.032 | +%53,2 |
| 3Toyota | 6.164 | %8,8 | 8.544 | −%27,9 |
| 4Hyundai | 4.930 | %7,1 | 5.073 | −%2,8 |
| 5Volkswagen | 4.353 | %6,2 | 4.946 | −%12,0 |
| 6Fiat | 3.915 | %5,6 | 4.873 | −%19,7 |
| 7Opel | 3.391 | %4,9 | 3.502 | −%3,2 |
| 8Škoda | 3.323 | %4,8 | 2.262 | +%46,9 |
| 9Citroën | 3.079 | %4,4 | 1.752 | +%75,7 |
| 10Togg | 2.950 | %4,2 | 2.038 | +%44,7 |
| 11Kia | 2.056 | %2,9 | 2.091 | −%1,7 |
| 12BMW | 1.677 | %2,4 | 2.374 | −%29,4 |
| 13Mercedes-Benz | 1.671 | %2,4 | 2.152 | −%22,4 |
| 14Chery | 1.618 | %2,3 | 2.690 | −%39,9 |
| 15Nissan | 1.506 | %2,2 | 2.015 | −%25,3 |
| 16BYD | 1.428 | %2,0 | 2.583 | −%44,7 |
| 17Audi | 1.389 | %2,0 | 1.745 | −%20,4 |
| 18MINI | 1.301 | %1,9 | 1.005 | +%29,5 |
| 19KGM (SsangYong) | 1.172 | %1,7 | 804 | +%45,8 |
| 20Volvo | 1.069 | %1,5 | 730 | +%46,4 |
| 21Ford | 1.030 | %1,5 | 2.153 | −%52,2 |
| 22Tesla | 720 | %1,0 | 3.310 | −%78,2 |
| 23Dacia | 583 | %0,8 | 1.839 | −%68,3 |
| 24Omoda & Jaecoo | 534 | %0,8 | 503 | +%6,2 |
| 25CUPRA | 532 | %0,8 | 436 | +%22,0 |
| 26Honda | 400 | %0,6 | 1.384 | −%71,1 |
| 27Jeep | 377 | %0,5 | 186 | +%102,7 |
| 28Suzuki | 370 | %0,5 | 386 | −%4,1 |
| 29SEAT | 233 | %0,3 | 563 | −%58,6 |
| 30MG | 193 | %0,3 | 175 | +%10,3 |
| 31DS Automobiles | 120 | %0,2 | 142 | −%15,5 |
| 32Alfa Romeo | 114 | %0,2 | 96 | +%18,8 |
| 33Porsche | 102 | %0,1 | 91 | +%12,1 |
| 34Land Rover | 97 | %0,1 | 171 | −%43,3 |
| 35Lexus | 30 | %0,0 | 43 | −%30,2 |
| 36Alpine | 19 | %0,0 | — | — |
| 37Maserati | 15 | %0,0 | 10 | +%50,0 |
| 38Subaru | 8 | %0,0 | 36 | −%77,8 |
| 39Bentley | 6 | %0,0 | 2 | +%200,0 |
| 40Lamborghini | 5 | %0,0 | 1 | +%400,0 |
| 41Ferrari | 2 | %0,0 | 2 | %0,0 |
| 42Hongqi | 2 | %0,0 | 1 | +%100,0 |
| Toplam | 69.776 | %100 | 76.021 | −%8,2 |
Ocak–Şubat 2026 marka sıralaması
| Marka | Satış | Pay | Ocak–Şubat 2025 | Değişim |
|---|---|---|---|---|
| 1Renault | 19.763 | %15,1 | 17.060 | +%15,8 |
| 2Toyota | 13.934 | %10,7 | 13.285 | +%4,9 |
| 3Volkswagen | 9.654 | %7,4 | 9.239 | +%4,5 |
| 4Hyundai | 9.575 | %7,3 | 9.533 | +%0,4 |
| 5Peugeot | 8.062 | %6,2 | 6.457 | +%24,9 |
| 6Fiat | 6.714 | %5,1 | 8.927 | −%24,8 |
| 7Opel | 5.913 | %4,5 | 5.918 | −%0,1 |
| 8BYD | 5.294 | %4,0 | 5.341 | −%0,9 |
| 9Citroën | 5.182 | %4,0 | 3.878 | +%33,6 |
| 10Togg | 4.979 | %3,8 | 3.608 | +%38,0 |
| 11Škoda | 4.978 | %3,8 | 4.621 | +%7,7 |
| 12Nissan | 4.106 | %3,1 | 3.455 | +%18,8 |
| 13Chery | 3.875 | %3,0 | 3.706 | +%4,6 |
| 14Mercedes-Benz | 3.242 | %2,5 | 4.076 | −%20,5 |
| 15Ford | 2.879 | %2,2 | 3.772 | −%23,7 |
| 16Kia | 2.703 | %2,1 | 3.655 | −%26,0 |
| 17KGM (SsangYong) | 2.634 | %2,0 | 1.426 | +%84,7 |
| 18Volvo | 2.457 | %1,9 | 1.428 | +%72,1 |
| 19BMW | 2.441 | %1,9 | 4.145 | −%41,1 |
| 20Audi | 2.440 | %1,9 | 2.715 | −%10,1 |
| 21MINI | 1.653 | %1,3 | 1.297 | +%27,4 |
| 22Omoda & Jaecoo | 1.478 | %1,1 | 924 | +%60,0 |
| 23Tesla | 1.210 | %0,9 | 3.310 | −%63,4 |
| 24Dacia | 1.133 | %0,9 | 3.198 | −%64,6 |
| 25CUPRA | 830 | %0,6 | 859 | −%3,4 |
| 26Honda | 769 | %0,6 | 2.579 | −%70,2 |
| 27Jeep | 680 | %0,5 | 390 | +%74,4 |
| 28Suzuki | 623 | %0,5 | 681 | −%8,5 |
| 29SEAT | 383 | %0,3 | 863 | −%55,6 |
| 30MG | 325 | %0,2 | 318 | +%2,2 |
| 31Alfa Romeo | 229 | %0,2 | 209 | +%9,6 |
| 32DS Automobiles | 226 | %0,2 | 267 | −%15,4 |
| 33Land Rover | 194 | %0,1 | 357 | −%45,7 |
| 34Porsche | 147 | %0,1 | 165 | −%10,9 |
| 35Lexus | 36 | %0,0 | 72 | −%50,0 |
| 36Alpine | 35 | %0,0 | — | — |
| 37Maserati | 19 | %0,0 | 24 | −%20,8 |
| 38Subaru | 17 | %0,0 | 111 | −%84,7 |
| 39Bentley | 6 | %0,0 | 4 | +%50,0 |
| 40Hongqi | 5 | %0,0 | 2 | +%150,0 |
| 41Lamborghini | 5 | %0,0 | 1 | +%400,0 |
| 42Ferrari | 2 | %0,0 | 2 | %0,0 |
| 43Aston Martin | 1 | %0,0 | 7 | −%85,7 |
| Toplam | 130.831 | %100 | 131.965 | −%0,9 |
Kasa tipine göre satışlar (Şubat 2026)
| Kasa tipi | Şubat 2026 | Pay | Şubat 2025 | Değişim | Ocak–Şubat 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| SUV | 43.030 | %61,7 | 45.208 | −%4,8 | 79.816 |
| Sedan | 13.960 | %20,0 | 18.185 | −%23,2 | 26.926 |
| Hatchback | 12.596 | %18,1 | 12.160 | +%3,6 | 23.748 |
| Station Wagon | 92 | %0,1 | 138 | −%33,3 | 156 |
| Coupe ve cabrio | 79 | %0,1 | 166 | −%52,4 | 151 |
| MPV ve küçük van | 19 | %0,0 | 164 | −%88,4 | 34 |
Yakıt tipine göre satışlar (Şubat 2026)
| Yakıt | Şubat 2026 | Pay | Şubat 2025 | Değişim | Ocak–Şubat 2026 |
|---|---|---|---|---|---|
| Benzin | 29.248 | %41,9 | 38.387 | −%23,8 | 55.919 |
| Hibrit | 23.269 | %33,3 | 17.761 | +%31,0 | 41.671 |
| Elektrik | 11.998 | %17,2 | 10.473 | +%14,6 | 23.302 |
| Dizel | 4.648 | %6,7 | 5.663 | −%17,9 | 8.851 |
| Plug-in hibrit | 396 | %0,6 | 3.461 | −%88,6 | 768 |
| LPG | 217 | %0,3 | 276 | −%21,4 | 320 |
Aylara göre otomobil pazarı
| Ay | 2025 | 2026 | Değişim |
|---|---|---|---|
| Ocak | 55.944 | 61.055 | +%9,1 |
| Şubat | 76.021 | 69.776 | −%8,2 |
| Mart | 91.828 | — | — |
| Nisan | 85.411 | — | — |
| Mayıs | 85.123 | — | — |
| Haziran | 93.676 | — | — |
| Temmuz | 84.195 | — | — |
| Ağustos | 82.215 | — | — |
| Eylül | 88.274 | — | — |
| Ekim | 90.695 | — | — |
| Kasım | 104.795 | — | — |
| Aralık | 146.319 | — | — |
Markaların aylık satışları (2026)
Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.
| Marka | Oca | Şub | Toplam |
|---|---|---|---|
| Renault | 8.6497.811 | 11.1149.249 | 19.763 |
| Toyota | 7.7704.741 | 6.1648.544 | 13.934 |
| Volkswagen | 5.3014.293 | 4.3534.946 | 9.654 |
| Hyundai | 4.6454.460 | 4.9305.073 | 9.575 |
| Peugeot | 1.8842.425 | 6.1784.032 | 8.062 |
| Fiat | 2.7994.054 | 3.9154.873 | 6.714 |
| Opel | 2.5222.416 | 3.3913.502 | 5.913 |
| BYD | 3.8662.758 | 1.4282.583 | 5.294 |
| Citroën | 2.1032.126 | 3.0791.752 | 5.182 |
| Togg | 2.0291.570 | 2.9502.038 | 4.979 |
| Škoda | 1.6552.359 | 3.3232.262 | 4.978 |
| Nissan | 2.6001.440 | 1.5062.015 | 4.106 |
| Chery | 2.2571.016 | 1.6182.690 | 3.875 |
| Mercedes-Benz | 1.5711.924 | 1.6712.152 | 3.242 |
| Ford | 1.8491.619 | 1.0302.153 | 2.879 |
| Kia | 6471.564 | 2.0562.091 | 2.703 |
| KGM (SsangYong) | 1.462622 | 1.172804 | 2.634 |
| Volvo | 1.388698 | 1.069730 | 2.457 |
| BMW | 7641.771 | 1.6772.374 | 2.441 |
| Audi | 1.051970 | 1.3891.745 | 2.440 |
| MINI | 352292 | 1.3011.005 | 1.653 |
| Omoda & Jaecoo | 944421 | 534503 | 1.478 |
| Tesla | 490 | 7203.310 | 1.210 |
| Dacia | 5501.359 | 5831.839 | 1.133 |
| CUPRA | 298423 | 532436 | 830 |
| Honda | 3691.195 | 4001.384 | 769 |
| Jeep | 303204 | 377186 | 680 |
| Suzuki | 253295 | 370386 | 623 |
| SEAT | 150300 | 233563 | 383 |
| MG | 132143 | 193175 | 325 |
| Alfa Romeo | 115113 | 11496 | 229 |
| DS Automobiles | 106125 | 120142 | 226 |
| Land Rover | 97186 | 97171 | 194 |
| Porsche | 4574 | 10291 | 147 |
| Lexus | 629 | 3043 | 36 |
| Alpine | 16 | 19 | 35 |
| Maserati | 414 | 1510 | 19 |
| Subaru | 975 | 836 | 17 |
| Bentley | 02 | 62 | 6 |
| Hongqi | 31 | 21 | 5 |
| Lamborghini | 0 | 51 | 5 |
| Ferrari | 0 | 22 | 2 |
| Aston Martin | 14 | 03 | 1 |
Sık sorulan sorular
Şubat 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?
Renault 11.114 otomobille ilk sırada; onu Peugeot (6.178) izliyor.
Şubat 2026 ayında kaç araba satıldı?
69.776 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%8,2. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.
Ocak–Şubat 2026 döneminde kaç araba satıldı?
130.831 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%0,9.
Şubat 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?
11.998 elektrikli otomobil (pazar payı %17,2); geçen yılın aynı ayına göre +%14,6. Hibrit 23.269, plug-in hibrit 396 adet.
Şubat 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?
SUV: 43.030 adet, pazar payı %61,7.
Model bazında satış sayıları var mı?
Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.
Notlar
- Sayılar yalnız otomobil satışlarıdır; hafif ticari araçlar (van, kamyonet, pickup) dahil değildir.
- Kasa ve yakıt tipine göre satışlar ODMD bülteninin gövde tipi ve motor tipi tablolarından; yalnız tüm pazar için yayımlanıyor, marka kırılımı yok. "MPV ve küçük van" binek tipli küçük vanları (CDV), "Hibrit" tam ve hafif (mild) hibriti, "Elektrik" menzil uzatıcılı elektrikliyi de kapsar.
- Kasa ve yakıt tipinde yıl başından beri rakamlar ODMD'nin yıl toplamı tablosundan; ODMD yıl içinde bazı araçların sınıfını düzelttiği için ayların toplamından biraz farklı olabilir. Nisan 2025 yakıt dağılımı bültende resim olarak yayımlandığından Mayıs 2025 bülteninin yıl toplamından hesaplandı.
- ODMD: Tesla markasına ait veriler kamuoyuna yapılan açıklamalar ışığında tahmini olarak belirlenmiştir.
- Omoda & Jaecoo: ODMD Mart 2026'dan önce bu markaları "Jaecoo" adıyla yayımlıyordu; seri birleştirildi.
- Model bazında satış ODMD ve TÜİK tarafından herkese açık yayımlanmıyor.