Türkiye araba satışları — Şubat 2026

Şubat 2026 ayında Türkiye'de 69.776 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%8,2. En çok satan marka Renault (11.114 adet); Ocak–Şubat 2026 döneminde toplam 130.831 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (3 Mart 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Şubat 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayŞubat 2025Değişim
1Renault11.114%15,99.249+%20,2
2Peugeot6.178%8,94.032+%53,2
3Toyota6.164%8,88.544−%27,9
4Hyundai4.930%7,15.073−%2,8
5Volkswagen4.353%6,24.946−%12,0
6Fiat3.915%5,64.873−%19,7
7Opel3.391%4,93.502−%3,2
8Škoda3.323%4,82.262+%46,9
9Citroën3.079%4,41.752+%75,7
10Togg2.950%4,22.038+%44,7
11Kia2.056%2,92.091−%1,7
12BMW1.677%2,42.374−%29,4
13Mercedes-Benz1.671%2,42.152−%22,4
14Chery1.618%2,32.690−%39,9
15Nissan1.506%2,22.015−%25,3
16BYD1.428%2,02.583−%44,7
17Audi1.389%2,01.745−%20,4
18MINI1.301%1,91.005+%29,5
19KGM (SsangYong)1.172%1,7804+%45,8
20Volvo1.069%1,5730+%46,4
21Ford1.030%1,52.153−%52,2
22Tesla720%1,03.310−%78,2
23Dacia583%0,81.839−%68,3
24Omoda & Jaecoo534%0,8503+%6,2
25CUPRA532%0,8436+%22,0
26Honda400%0,61.384−%71,1
27Jeep377%0,5186+%102,7
28Suzuki370%0,5386−%4,1
29SEAT233%0,3563−%58,6
30MG193%0,3175+%10,3
31DS Automobiles120%0,2142−%15,5
32Alfa Romeo114%0,296+%18,8
33Porsche102%0,191+%12,1
34Land Rover97%0,1171−%43,3
35Lexus30%0,043−%30,2
36Alpine19%0,0——
37Maserati15%0,010+%50,0
38Subaru8%0,036−%77,8
39Bentley6%0,02+%200,0
40Lamborghini5%0,01+%400,0
41Ferrari2%0,02%0,0
42Hongqi2%0,01+%100,0
Toplam69.776%10076.021−%8,2

Ocak–Şubat 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Şubat 2025Değişim
1Renault19.763%15,117.060+%15,8
2Toyota13.934%10,713.285+%4,9
3Volkswagen9.654%7,49.239+%4,5
4Hyundai9.575%7,39.533+%0,4
5Peugeot8.062%6,26.457+%24,9
6Fiat6.714%5,18.927−%24,8
7Opel5.913%4,55.918−%0,1
8BYD5.294%4,05.341−%0,9
9Citroën5.182%4,03.878+%33,6
10Togg4.979%3,83.608+%38,0
11Škoda4.978%3,84.621+%7,7
12Nissan4.106%3,13.455+%18,8
13Chery3.875%3,03.706+%4,6
14Mercedes-Benz3.242%2,54.076−%20,5
15Ford2.879%2,23.772−%23,7
16Kia2.703%2,13.655−%26,0
17KGM (SsangYong)2.634%2,01.426+%84,7
18Volvo2.457%1,91.428+%72,1
19BMW2.441%1,94.145−%41,1
20Audi2.440%1,92.715−%10,1
21MINI1.653%1,31.297+%27,4
22Omoda & Jaecoo1.478%1,1924+%60,0
23Tesla1.210%0,93.310−%63,4
24Dacia1.133%0,93.198−%64,6
25CUPRA830%0,6859−%3,4
26Honda769%0,62.579−%70,2
27Jeep680%0,5390+%74,4
28Suzuki623%0,5681−%8,5
29SEAT383%0,3863−%55,6
30MG325%0,2318+%2,2
31Alfa Romeo229%0,2209+%9,6
32DS Automobiles226%0,2267−%15,4
33Land Rover194%0,1357−%45,7
34Porsche147%0,1165−%10,9
35Lexus36%0,072−%50,0
36Alpine35%0,0——
37Maserati19%0,024−%20,8
38Subaru17%0,0111−%84,7
39Bentley6%0,04+%50,0
40Hongqi5%0,02+%150,0
41Lamborghini5%0,01+%400,0
42Ferrari2%0,02%0,0
43Aston Martin1%0,07−%85,7
Toplam130.831%100131.965−%0,9

Kasa tipine göre satışlar (Şubat 2026)

Kasa tipiŞubat 2026PayŞubat 2025DeğişimOcak–Şubat 2026
SUV43.030%61,745.208−%4,879.816
Sedan13.960%20,018.185−%23,226.926
Hatchback12.596%18,112.160+%3,623.748
Station Wagon92%0,1138−%33,3156
Coupe ve cabrio79%0,1166−%52,4151
MPV ve küçük van19%0,0164−%88,434

Yakıt tipine göre satışlar (Şubat 2026)

YakıtŞubat 2026PayŞubat 2025DeğişimOcak–Şubat 2026
Benzin29.248%41,938.387−%23,855.919
Hibrit23.269%33,317.761+%31,041.671
Elektrik11.998%17,210.473+%14,623.302
Dizel4.648%6,75.663−%17,98.851
Plug-in hibrit396%0,63.461−%88,6768
LPG217%0,3276−%21,4320

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.828——
Nisan85.411——
Mayıs85.123——
Haziran93.676——
Temmuz84.195——
Ağustos82.215——
Eylül88.274——
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubToplam
Renault8.6497.81111.1149.24919.763
Toyota7.7704.7416.1648.54413.934
Volkswagen5.3014.2934.3534.9469.654
Hyundai4.6454.4604.9305.0739.575
Peugeot1.8842.4256.1784.0328.062
Fiat2.7994.0543.9154.8736.714
Opel2.5222.4163.3913.5025.913
BYD3.8662.7581.4282.5835.294
Citroën2.1032.1263.0791.7525.182
Togg2.0291.5702.9502.0384.979
Škoda1.6552.3593.3232.2624.978
Nissan2.6001.4401.5062.0154.106
Chery2.2571.0161.6182.6903.875
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1523.242
Ford1.8491.6191.0302.1532.879
Kia6471.5642.0562.0912.703
KGM (SsangYong)1.4626221.1728042.634
Volvo1.3886981.0697302.457
BMW7641.7711.6772.3742.441
Audi1.0519701.3891.7452.440
MINI3522921.3011.0051.653
Omoda & Jaecoo9444215345031.478
Tesla4907203.3101.210
Dacia5501.3595831.8391.133
CUPRA298423532436830
Honda3691.1954001.384769
Jeep303204377186680
Suzuki253295370386623
SEAT150300233563383
MG132143193175325
Alfa Romeo11511311496229
DS Automobiles106125120142226
Land Rover9718697171194
Porsche457410291147
Lexus629304336
Alpine161935
Maserati414151019
Subaru97583617
Bentley02626
Hongqi31215
Lamborghini0515
Ferrari0222
Aston Martin14031

Sık sorulan sorular

Şubat 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 11.114 otomobille ilk sırada; onu Peugeot (6.178) izliyor.

Şubat 2026 ayında kaç araba satıldı?

69.776 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%8,2. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Şubat 2026 döneminde kaç araba satıldı?

130.831 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%0,9.

Şubat 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

11.998 elektrikli otomobil (pazar payı %17,2); geçen yılın aynı ayına göre +%14,6. Hibrit 23.269, plug-in hibrit 396 adet.

Şubat 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 43.030 adet, pazar payı %61,7.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler