Türkiye araba satışları — Eylül 2026

Eylül 2026 ayında Türkiye'de 63.736 otomobil satıldı; geçen yılın aynı ayına göre −%27,8. En çok satan marka Renault (10.549 adet); Ocak–Eylül 2026 döneminde toplam 627.977 otomobil.

Kaynak: ODMD aylık pazar bülteni (2 Ekim 2026) · otomobil perakende satışları, adet

Paylaş:WhatsAppXTelegramFacebook

Eylül 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayEylül 2025Değişim
1Renault10.549%16,610.613−%0,6
2Togg6.692%10,52.255+%196,8
3Hyundai5.523%8,75.500+%0,4
4Volkswagen4.452%7,06.464−%31,1
5Toyota4.366%6,95.790−%24,6
6Škoda3.397%5,33.548−%4,3
7Mercedes-Benz3.269%5,12.894+%13,0
8Kia3.010%4,72.366+%27,2
9Peugeot2.510%3,94.199−%40,2
10Nissan1.909%3,04.501−%57,6
11Tesla1.725%2,71.664+%3,7
12BMW1.626%2,62.110−%22,9
13Volvo1.585%2,51.420+%11,6
14Dacia1.442%2,33.406−%57,7
15Citroën1.429%2,24.660−%69,3
16Opel1.355%2,13.884−%65,1
17Chery1.301%2,02.571−%49,4
18Audi1.051%1,61.853−%43,3
19Fiat867%1,46.497−%86,7
20Omoda & Jaecoo831%1,3659+%26,1
21KGM (SsangYong)746%1,2260+%186,9
22Honda685%1,11.710−%59,9
23CUPRA682%1,11.970−%65,4
24Jeep597%0,9352+%69,6
25Ford564%0,92.019−%72,1
26SEAT426%0,7431−%1,2
27MG326%0,590+%262,2
28Suzuki311%0,5435−%28,5
29Porsche100%0,280+%25,0
30MINI97%0,2657−%85,2
31Land Rover82%0,1174−%52,9
32Alfa Romeo76%0,1151−%49,7
33DS Automobiles43%0,1400−%89,3
34Lexus42%0,175−%44,0
35Alpine36%0,18+%350,0
36Subaru11%0,047−%76,6
37BYD8%0,02.485−%99,7
38Maserati6%0,08−%25,0
39Aston Martin2%0,01+%100,0
40Bentley2%0,03−%33,3
41Ferrari2%0,01+%100,0
42Hongqi2%0,04−%50,0
43Chevrolet1%0,0——
Toplam63.736%10088.274−%27,8

Ocak–Eylül 2026 marka sıralaması

MarkaSatışPayOcak–Eylül 2025Değişim
1Renault95.518%15,284.752+%12,7
2Volkswagen51.685%8,254.109−%4,5
3Toyota47.744%7,653.054−%10,0
4Hyundai46.689%7,446.407+%0,6
5Togg37.426%6,023.325+%60,5
6Peugeot33.712%5,441.674−%19,1
7Fiat29.764%4,752.921−%43,8
8Škoda29.494%4,730.003−%1,7
9Citroën23.323%3,730.843−%24,4
10Opel22.274%3,532.654−%31,8
11Mercedes-Benz21.028%3,323.104−%9,0
12Kia20.652%3,318.988+%8,8
13Chery17.357%2,822.554−%23,0
14Nissan16.517%2,619.452−%15,1
15BMW16.408%2,622.851−%28,2
16KGM (SsangYong)13.316%2,16.395+%108,2
17Volvo13.239%2,19.370+%41,3
18Audi12.259%2,017.016−%28,0
19Dacia10.150%1,617.517−%42,1
20Omoda & Jaecoo9.717%1,55.909+%64,4
21MINI8.624%1,47.722+%11,7
22BYD6.886%1,134.369−%80,0
23Ford6.883%1,119.057−%63,9
24Jeep6.277%1,02.353+%166,8
25Tesla6.093%1,027.420−%77,8
26Honda5.976%1,011.316−%47,2
27CUPRA5.525%0,99.261−%40,3
28SEAT3.626%0,65.346−%32,2
29Suzuki3.260%0,54.409−%26,1
30MG2.266%0,41.664+%36,2
31Land Rover962%0,21.518−%36,6
32Porsche937%0,1851+%10,1
33Alfa Romeo888%0,11.146−%22,5
34DS Automobiles699%0,11.645−%57,5
35Lexus273%0,0543−%49,7
36Alpine196%0,043+%355,8
37Subaru131%0,0344−%61,9
38Maserati79%0,0148−%46,6
39Bentley33%0,028+%17,9
40Ferrari21%0,017+%23,5
41Lamborghini21%0,019+%10,5
42Hongqi19%0,013+%46,2
43Aston Martin16%0,025−%36,0
44Cadillac7%0,0——
45Chevrolet5%0,0——
46GMC2%0,0——
Toplam627.977%100742.687−%15,4

Kasa tipine göre satışlar (Eylül 2026)

Kasa tipiEylül 2026PayEylül 2025DeğişimOcak–Eylül 2026
SUV44.062%69,154.900−%19,7415.909
Sedan12.372%19,420.430−%39,4125.020
Hatchback6.594%10,311.745−%43,983.083
Coupe ve cabrio458%0,7621−%26,21.914
Station Wagon215%0,3506−%57,51.785
MPV ve küçük van35%0,172−%51,4266

Yakıt tipine göre satışlar (Eylül 2026)

YakıtEylül 2026PayEylül 2025DeğişimOcak–Eylül 2026
Benzin28.112%44,141.220−%31,8258.453
Hibrit17.736%27,822.469−%21,1201.428
Elektrik15.128%23,712.924+%17,1121.079
LPG1.419%2,21.880−%24,58.969
Dizel1.166%1,86.442−%81,934.520
Plug-in hibrit175%0,33.339−%94,83.528

Aylara göre otomobil pazarı

Ay20252026Değişim
Ocak55.94461.055+%9,1
Şubat76.02169.776−%8,2
Mart91.82879.857−%13,0
Nisan85.41180.182−%6,1
Mayıs85.12365.386−%23,2
Haziran93.67683.978−%10,4
Temmuz84.19562.478−%25,8
Ağustos82.21561.529−%25,2
Eylül88.27463.736−%27,8
Ekim90.695——
Kasım104.795——
Aralık146.319——

Markaların aylık satışları (2026)

Küçük rakam geçen yılın aynı ayı.

MarkaOcaŞubMarNisMayHazTemAğuEylToplam
Renault8.6497.81111.1149.24912.20010.93312.5868.90710.2648.34414.4239.2587.81410.0767.9199.56110.54910.61395.518
Volkswagen5.3014.2934.3534.9465.6336.1939.2975.8135.8456.6715.6428.4185.5385.7095.6245.6024.4526.46451.685
Toyota7.7704.7416.1648.5446.5907.4725.4126.4204.0434.6364.8504.6824.2145.6604.3355.1094.3665.79047.744
Hyundai4.6454.4604.9305.0735.3155.4275.5935.4895.3855.3885.2414.6065.1785.2154.8795.2495.5235.50046.689
Togg2.0291.5702.9502.0384.4403.1803.8213.5373.5053.6784.5033.0984.6002.7204.8861.2496.6922.25537.426
Peugeot1.8842.4256.1784.0325.4727.9804.3115.9843.5864.3813.7355.0533.1844.2112.8523.4092.5104.19933.712
Fiat2.7994.0543.9154.8734.0136.5093.8016.0113.0736.1646.5345.9932.6376.8692.1255.9518676.49729.764
Škoda1.6552.3593.3232.2623.3913.7673.7483.4893.1103.7924.2294.5123.5863.1783.0553.0963.3973.54829.494
Citroën2.1032.1263.0791.7523.5573.5423.4452.7311.7233.9413.9344.5092.0323.9322.0213.6501.4294.66023.323
Opel2.5222.4163.3913.5023.8253.6983.0053.8601.8643.6672.7623.3861.5844.2681.9663.9731.3553.88422.274
Mercedes-Benz1.5711.9241.6712.1522.1313.0892.1102.5052.0642.2542.8382.6582.5372.7952.8372.8333.2692.89421.028
Kia6471.5642.0562.0912.5852.8822.8112.1522.6112.2002.2582.0252.0272.3422.6471.3663.0102.36620.652
Chery2.2571.0161.6182.6902.0882.9162.2273.0102.2002.9072.3002.8072.0052.2881.3612.3491.3012.57117.357
Nissan2.6001.4401.5062.0151.0392.7539967592.3672.5082.4642.2861.9771.6701.6591.5201.9094.50116.517
BMW7641.7711.6772.3742.3713.7061.8803.5461.8182.6322.8752.5831.7821.8311.6152.2981.6262.11016.408
KGM (SsangYong)1.4626221.1728041.4706302.0371.0081.1566492.0438391.3856071.84597674626013.316
Volvo1.3886981.0697301.6891.1331.6461.1501.1501.1351.6811.1031.5501.0011.4811.0001.5851.42013.239
Audi1.0519701.3891.7451.8531.8111.5812.2411.2042.4041.6712.2481.1841.8131.2751.9311.0511.85312.259
Dacia5501.3595831.8391.0842.0771.0691.9781.2452.1821.5811.2539581.0111.6382.4121.4423.40610.150
Omoda & Jaecoo9444215345031.0137011.3446521.2216011.5678021.3037539608178316599.717
MINI3522921.3011.0051.3871.1471.3761.1581.2571.5241.4708361.235542149561976578.624
BYD3.8662.7581.4282.5838332.8704475.3971525.036836.857233.783462.60082.4856.886
Ford1.8491.6191.0302.1531.0042.5717402.7604322.1034781.6483482.4424381.7425642.0196.883
Jeep3032043771861.0072589662419072536872388203036133185973526.277
Tesla4907203.3109351008801303701.5453987.2352954.7062808.7301.7251.6646.093
Honda3691.1954001.3846121.0107728346588901.1341.4077271.3726191.5146851.7105.976
CUPRA2984235324366131.1787591.2116631.1987629425801.1106367936821.9705.525
SEAT1503002335633247512608295148165618764404267183544264313.626
Suzuki2532953703864614614365153746174475122775913315973114353.260
MG13214319317531227330131525521721923424812828089326902.266
Land Rover971869717115820412615894155149150891777014382174962
Porsche4574102919312510394681161779916495857710080937
Alfa Romeo115113114961321381161276617089168661411144276151888
DS Automobiles106125120142130143622006914888168161906512943400699
Lexus629304332814765233922402610845634275273
Alpine161926171512711792324368196
Subaru9758361338203218412122152216311147131
Maserati4141510102512245201227615956879
Bentley026262103235318122333
Ferrari0222232213335412121
Lamborghini0513231235323130321
Hongqi3121221212121232419
Aston Martin14033222233424122116
Cadillac0001030307
Chevrolet0000211015
GMC0001010002

Sık sorulan sorular

Eylül 2026 ayında en çok satan araba markası hangisi?

Renault 10.549 otomobille ilk sırada; onu Togg (6.692) izliyor.

Eylül 2026 ayında kaç araba satıldı?

63.736 otomobil; geçen yılın aynı ayına göre −%27,8. Hafif ticari araçlar bu sayıya dahil değildir.

Ocak–Eylül 2026 döneminde kaç araba satıldı?

627.977 otomobil; geçen yılın aynı dönemine göre −%15,4.

Eylül 2026 ayında kaç elektrikli araba satıldı?

15.128 elektrikli otomobil (pazar payı %23,7); geçen yılın aynı ayına göre +%17,1. Hibrit 17.736, plug-in hibrit 175 adet.

Eylül 2026 ayında en çok hangi kasa tipi satıldı?

SUV: 44.062 adet, pazar payı %69,1.

Model bazında satış sayıları var mı?

Hayır. Türkiye'de satışları açıklayan ODMD ve trafiğe kayıtları açıklayan TÜİK, herkese açık verilerinde yalnız marka bazında rakam yayımlıyor; model bazında satışlar yayımlanmıyor.

Notlar

Diğer aylar

Diğer rehberler